Citlivé zuby trápí 20 procent populace. Ustouplá dáseň a odhalené zubní krčky se projeví nepříjemným pocitem či bolestí při kontaktu se sladkým, studeným či teplým jídlem. Dokonce i při kontaktu se studeným vzduchem.

Bělicí zubní pasta na citlivé zuby Crest PREMIUM Plus Sensitive

Bělicí zubní pasta na citlivé zuby Crest PREMIUM Plus Sensitive

 

Příčiny a prevence citlivosti zubů

 

Důležité je poznat příčinu, která může být různá. Ať již nešetrné čištění zubů, kdy se mechanicky obrušuje sklovina a odhalí se citlivý dentin, který je umístěný pod ní. Nebo je to chemickou erozí, t. j. rozpuštěním skloviny kyselinami sladkých nápojů či kyselého ovoce. Právě z tohoto důvodu je potřebné myslet na to, aby se po konzumaci těchto potravin nenarušila oslabená sklovina ještě i mechanicky zubním kartáčkem. S čištěním zubů po jídle se doporučuje počkat alespoň 30 minut. Další možnou příčinou citlivých zubů je zubní kaz nebo nešetrné bělicí přípravky, které také mohou zub dráždit.

 

Péče o citlivé zuby

 

Citlivost zubů se dá zmírnit nebo i odstranit. Jak jsme už vzpomínali, v první řadě je důležité odstranit dráždivé elementy. Váš zubní lékař vám může doporučit zubní kartáček s jemnějšími vlákny nebo zubní pastu vyvinutou speciálně pro citlivé zuby a dásně. Například Crest Pro-Health Sensitive Relief nebo Crest Pro-Health Sensitive Enamel Shield apod.

Je třeba však myslet na to, že zdravý zub reaguje na dráždivé podněty rychlou bolestí, která však hned po odstranění příčiny zmizí. Pokud však přetrvává, může to ukazovat na závažnější onemocnění zubů, jako je například zánět zubní dřeně.

 

Citlivost se zvyšuje s věkem a také v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám a zvýšenému krevnímu toku.

Pokud se chcete citlivým zubům vyhnout, šetrně si čistěte zuby správnou technikou čištění a používejte jemné zubní kartáčky a zubní pasty s nízkou abrazivitou. Důležité je také pravidelné používání zubní nitě či mezizubního kartáčku. Vyvarujte se sladkým nápojům a příliš studeným či horkým jídlům.

Pokud tedy trpíte citlivými zuby, neobávejte se, dá se jí zbavit nebo alespoň ji minimalizovat. Je třeba se vědět o zuby starat tak, jak to právě vaše zuby potřebují. Praktikovat osvědčené rady snižující citlivost zubů je také velmi prospěšné. V neposlední řadě je velmi důležitý i výběr správné zubní pasty. Vhodné je používat pouze zubní pasty znižující citlivost zubů.