Zubní povlak je bakteriální film lokalizovaný v ústní dutině. Produkty bakterií působí na sklovinu zubů, kterou mohou oslabit a následně vytvořit zubní kaz. Zmineralizování plaku trvá přibližně 3 týdny a jeho výsledkem je zubní kámen. Povlak i zubní kámen působí také na dásně, které reagují zánětem charakterizovaným otokem a krvácením. Zánět dásní může přerůst k zánětu závěsného aparátu, paradentóze a tím až ke ztrátě zubu.

 

Odstranění zubního povlaku

 

zubní povlak a kamen

Právě proto je potřebné zubní povlak pravidelně mechanicky odstraňovat. Vhodné je používání zubní nitě na čištění mezizubních prostor či vhodné zubní pasty Crest Pro-Health s aktivními látkami, které působí proti usazování povlaku na sklovině zubů. Navíc žádné Crest Pro-Health zubní pasty neobsahují triclosan! Po mechanickém očištění se doporučuje výplach ústní dutiny pomocí některé z ústních vod Crest s antibakteriálním účinkem a bez obsahu alkoholu!

Zmineralizovaný zubní kámen vám odstraní zubní lékař nebo dentální hygienik.

 

Zubní povlak a zánět dásní

 

Zánět dásní je někdy skrytý a odhalíte ho až když si stav dásní pořádně otestujete mezizubním kartáčkem. Ale pokud dásně běžně krvácejí i po vyčištění zubů, je to již pokročilejší stadium zánětu dásní a třeba to co nejdříve začít řešit. Objednejte se k dentálnímu hygienikovi, který vám s tímto problémem pomůže. Naučí vás správnou techniku čištění zubů, naučí vás používat mezizubní kartáček a zubní nit. Pravidelným používáním zubní nitě a mezizubního kartáčku posílíte dásně, budete průběžně odstraňovat plak z mezizubních prostorů, kde se usazují a množí bakterie. A tímto postupem se zánětu dásní postupně zbavíte. Je to zjednodušeně řečeno, závisí to ale samozřejmě i od stadia zánětu a obecně od stavu vašeho chrupu. Při mytí zubů se nebojte zajít kartáčkem i na dásně. Masáž jim prospěje a plak se zdržuje hlavně pod dásněmi na kraji viditelné plochy zubů. Používejte však pouze kartáčky s laserově zabroušenými štětinkami a tedy ne kdejaké umělé marketingové kartáčky ze supermarketů. Výborné jsou i kvalitní elektrické sonické kartáčky, které však třeba umět správně používat.

Zánět dásní je problém, který musíte řešit hned jak ho objevíte. Nezanedbávejte péči o dásně a mezizubní prostory.