Gingivitída, zánět dásní, resp. krvácení dásní je jedním z nejčastějších onemocnění ústní dutiny.

 

Krvácení dásní = zánět dásní

 

krvácení dásní

Příčiny mohou být vírového nebo hormonálního charakteru, ale nejčastější příčinou je usazený zubní povlak. Bakterie zubního povlaku se ukládají nejen na zuby, ale i na ortodontické aparáty, korunky či plomby a svými produkty dráždí dáseň, která reaguje zánětem. Zanícené dásně jsou charakteristické otokem a zčervenáním. Dlouhotrvající gingivitida může vést až k paradentóze, zánětu závěsného aparátu zubu, který je umístěný mezi dásní a zubem.

 

Jak zánět dásní léčit

 

Gingivitídu je možné úplně odstranit a vyléčit. Nejdůležitější je odstranit činitele, kteří zánět vyvolávají, především zubní kámen a zubní povlak. Nejvhodnější je návštěva zubního lékaře nebo dentálního hygienika, který zuby profesionálně vyčistí a odstraní případný zubní kámen.

  • Správná technika čištění zubů nám zabezpečí účinnou ochranu našich dásní před zánětem, který je také spojený s nepříjemným zápachem dutiny ústní,
  • Zubní nit a mezizubní kartáček nám zabezpečí čistotu mezizubních prostor od zbytků jídla a zubního povlaku,
  • Antiseptické ústní vody – ústní vody s účinkem proti bakteriím pomáhají udržovat vaše ústa čistá a zdravá.

 

Je velmi důležité, abyste neměli nepřetržitě zanícené dásně. Zánět se totiž může zhoršovat. V nejtěžších případech dochází k vypadnutí zubu. Toxické látky vyplývající ze zánětu vám zároveň pronikají do těla prostřednictvím krve. Začít byste měli návštěvou dentální hygieny. Hygienik vám ukáže jak správně čistit zuby, jak se o zuby starat a v jakém stádiu zánětu jsou vaše dásně. Je nutné pravidelné používání zubní nitě a mezizubního kartáčku, případně i jednosvazkového kartáčku. Při takové důkladné péči o zuby začne zánět a krvácení dásní postupně mizet a oslabovat. Pokud už je váš chrup v takovém stádiu, že při používání mezizubního kartáčku dásně nekrvácí, stačí používat mezizubní kartáček zhruba 1-2krát za týden. Nemyslete si však, že zánět už úplně zmizel a že se můžete vrátit k slabší péči o zuby. Není to tak. Důkladná péče o zuby se pro vás musí stát běžnou rutinou. Zvykněte si na ni a nebudete litovat. Váš chrup bude zdravý a nebudete se už nikdy trápit krvácením dásní. Stojí to za to.