Fluoridace zubů je charakterizovaná jako aplikace fluoridů na zuby z důvodu posilnění skloviny a ochrany před zubním kazem.fluoridace zubů

Fluoridy se vyskytují běžně v potravinách (čaj, víno, ryby atd.), v obchodech lze dostat fluoridovanou sůl, mléko, v minulosti podstoupila fluoridaci i voda. Častokrát to však není dostačující profylaxe před zubním kazem, a tak se začal fluór v podobě fluoridu sodného, cínatého či aminfluoridů přidávat do zubních past, ústních vod či fluoridových gelů. Abychom zabezpečili účinnou ochranu zubů v podobě fluoridů, je důležitá pravidelnost. Fluoridy jsou obsažené v zubních pastách dospělých i dětí. U dětí je velmi důležité, abychom používali co nejméně pasty (ideální množství je o velikosti hrášku). Hrozí totiž nebezpečí spolknutí a možné fluorózy (otravy fluórem). Je prokázané, že pravidelná aplikace fluoridů v podobě pasty snižuje možnost vzniku zubního kazu až o 30 %.

 

Kde se provádí fluoridace zubů

 

Fluoridovat je možné i v zubní ambulanci, kde se využívají obklady, gely či laky. Na trhu jsou k dispozici i fluorizované žvýkací tablety, které jsou skvělým nástrojem fluoridace zubů u dětí a dorostu.