Určitě jste již slyšeli od různých lidí nebo četli na různých stránkách jak dlouho si máte mýt zuby a doporučení se často lišilo. Někdo tvrdí, že jsou to 2 minuty, jiný že stačí 45 sekund nebo že čištění zubů není nikdy dost. Je třeba si zuby drhnout nebo máte být k chrupu a dásním jemný? V následujícím článku vám popíšeme a vyvrátíme nejčastější mýty o čištění zubů. Věříme, že vám tyto informace přinesou užitek a pomohou k lepší péči o chrup.

 

Mýty o čištění zubů

 

Čím tvrději čistím, tím více vyčistím

Při vyšším tlaku na zuby se jemná vlákna zubního kartáčku ohnou, a tak nečistíte nic, i když můžete používat správnou techniku čištění. Kromě toho vyšší tlak kartáčku na zub může způsobit nenávratné obroušení skloviny.

 

Ústa mám plná pěny, zuby jsou tedy vyčištěné

Právě z tohoto důvodu se v poslední době začaly vyrábět pasty s nižším obsahem látek tvořících pěnu. Samotná pasta nebo ústní voda nedokážou odstranit zubní povlak, nejdůležitější je mechanické vyčištění zubním kartáčkem.

 

Čím má kartáček tvrdší štětinky, tím lépe čistí

Tvrdé štětinky jsou vhodné při umývání kachliček nebo špinavého nádobí, ne však na vaše zuby. Vybírejte si zubní kartáčky s jemnými, případně ultrajemnými štětinkami. Tvrdá vlákna obrušují sklovinu, a tak vám mohou mechanicky poškodit zub a odhalit citlivý dentin. S tím úzce souvisí zvýšená citlivost zubů, kazivost zubů a ústup dásní.

 

Nepoužívám zubní kartáček, ústní voda mně přece bakterie „pozabíjí“

Povlak zubu je tvořený bakteriemi, které jsou navázané na zubní sklovinu. Jejich odstranění a „odlepení“ ze zubní skloviny je možné jen mechanickou cestou.

 

mýty o čistění zubů

Zuby stačí čistit 2 minuty

Čas při čištění zubů není důležitý. Nedá se přesně vykalkulovat přesná doba čištění. Nejdůležitější je kvalita. Čistíme do té doby, dokud zuby nejsou čisté, ne proto, že je to více než tři minuty. Zda jsme zuby vyčistili dostatečně, jednoduše zjistíme tak, že si jazykem přejedeme po horní i dolní řadě zubů. Pokud ještě ucítíme zbytky (pozor na poslední stoličky), místo dočistíme.