Zubní kaz se považuje za nejčastější infekční onemocnění zubů u dětí i dospělých. Je prokázané, že se zubní kaz vyskytuje až u 95 % populace. Celkové zdraví chrupu je životně důležité a proto byste určitě měli vědět co způsobuje zubní kaz, abyste mu věděli účinně předejít.

 

zubní kaz

Jaké jsou příčiny zubního kazu

 

Zubní kaz je způsobený ztrátou minerálů ze zubní skloviny. Tuto ztrátu vyvolávají kyselé produkty bakterií, které jsou součástí zubního povlaku. Počáteční stadium demineralizace skloviny zubu je možné vyléčit aplikací fluoridových gelů či past. V tomto stadiu necítíme bolest, neboť se kaz nedostal až k citlivé zubovině pod sklovinou. Jakmile dojde k proděravění skloviny, pomůže výhradně zubní lékař.

 

Jaká je prevence zubního kazu

 

  • Čištění zubů – pravidelné čištění zubů vám zabezpečí odstraňování zubního povlaku, a tím snížení rizika vzniku zubního kazu.
  • Šetrná technika čištění – je důležité, abyste používali zubní kartáček s měkkými vlákny a zubní pasty s nízkou schopností abrazivity. V opačném případě vám hrozí nejen citlivé zubní krčky v důsledku ztráty skloviny, ale i vyšší pravděpodobnost vzniku zubního kazu.
  • Čištění mezizubních prostor – prostory mezi zuby patří mezi nejčastější místa vzniku zubního kazu. Proto je důležité jejich pravidelné čištění pomocí zubní nitě a mezizubního kartáčku.
  • Fluoridy – fluoridy posilňují sklovinu a působí jako účinná prevence proti vzniku zubního kazu. Najdeme je v zubních pastách, ústních vodách, ale také v potravinách, jako je čaj, víno, pivo či ryby.
  • Preventivní prohlídky – každoroční preventivní prohlídky u vašeho zubního lékaře jsou nenahraditelnou součástí péče o zdraví ústní dutiny.

 

Zdraví zubů je důležitější než bělost zubů. Před každým bělením zubů byste měli vědět jestli náhodou nemáte nějaké kazy, které by bylo vhodné opravit. V opačném případě může bělením dojít k rychlejšímu vývinu tohoto zubního kazu. Bělení zubů nemá jako poškodit či zničit zdravý chrup. Pokud tedy nemáte žádné zdravotní problémy se zuby, bělení zubů vám nijak neuškodí.