Správná technika čištění zubů je důležitá zejména proto, aby nedošlo ke zbytečnému poškozování chrupu nesprávným způsobem čištění zubů. Nesprávnou technikou čištění si můžete zbytečně odkrývat zubní krčky nebo ničit dásně. Je dobré vědět zda je třeba na kartáček tlačit nebo být k zubům jemný. Také jaké pohyby kartáčkem dělat, abyste zuby vyčistili dostatečně od zubního plaku a bakterií, které se v něm nacházejí. V tomto článku se dozvíte více.

 

Správná technika čištění zubů

 

správná technika čištění zubů

Kartáček držíme jako pero. Na zuby jej přikládáme co nejjemněji. Je vhodné používat elektrický sonický zubní kartáček (ne rotační) nebo mechanický měkký kartáček s rovnoměrně laserem zabroušenými štětinkami. Kartáček přikládáme pod úhlem 45° a jemnými krouživými pohyby pročistíme oba zubní oblouky od předních zubů po zadní. Nejdříve po vnější a potom po vnitřní straně. Čistíme hlavně oblast krčků zubů. Část vláken kartáčku se dotýká dásně a druhá samotného zubu.

Dalším vhodným způsobem čištění zubů je čištění stahováním směrem od dásně ke konci zubu. Takovýmto způsobem očistíme každý zub. Stahováním odstraníme zubní povlak z oblastí, ve kterých se hromadí.

Po důkladném vyčištění je ještě vhodné použít zubní nit nebo mezizubní kartáček.